CHIAVARI ŽIDLE

PŮVOD

Domovem Chiavari židlí je malé městečko Chiavari, ležící v severozápadní Itálii, kde si na počátku 19. století otevřeli bratři Descalzi jejich slavnou truhlářskou dílnu. Píše se rok 1807 a Giuseppe Gaetano Descalzi navrhuje lehkou, elegantní ale pevnou židli – židli Chiavari. Díky své jedinečnosti se židle rychle rozšířila do nejvýznamnějších míst Evropy. Byla obdivována mnoha slavnými muži jako např. Napoleon II. Francis I. Z Bourbonu. Svou roli sehrála i v Bílém domě při slavném setkání Reagana a Gorbačova. To vše vedlo k otevření mnoha továren
v Chiavari a okolních městech.

svatební židle

 

VÝROBA ŽIDLÍ

Původním materiálem pro výrobu židlí bylo dřevo, konkrétně dřevo z divoké třešně a javoru, které bylo doplněno bukovým a jasanovým dřevem. Veškeré suroviny byly využívány z vnitrozemských italských lesů. V současné době se nabídka použitých materiálů k výrobě Chiavari židlí značně rozšířila, kromě původních dřevěných židlí se často můžeme setkat i s kovovými či plastovými židlemi.

dřevěné Chiavari židle výroba

 

VYUŽITÍ ŽIDLÍ

Židle se rychle přesunula z jídelen do tanečních a společenských sálů a stala se klasickou svatební židlí. Velkou oblibu zaznamenala od konce 19. století v USA, kde se nejdříve prosadila jako doplněk významných eventů v Bílém době. Následně se rozšířila po celé zemi a stala se doslova zlatým hřebem svateb.